1ο Βραβείο για τα παιδιά του Μουσικού Σχολείου Χανίων στο 3ο συνέδριο Chain Reaction

Το Μουσικό Σχολείο Χανίων έλαβε μέρος το Σάββατο 2 Απριλίου 2016 στο 3ο Συνέδριο Chain Reaction, που έγινε στο τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Κρήτης, με θέμα : «Φυσικές Επιστήμες και Διερευνητική Μάθηση στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση», και απέσπασε το 1ο βραβείο . Η νικήτρια ομάδα, “Διαστημικά Λουλούδια” θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο διεθνές συνέδριο Chain Reaction.

Το πρόγραμμα Chain Reaction είναι ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχουν πανεπιστήμια από 12 χώρες (Μ. Βρετανία, Ιταλία, Σλοβακία, Τουρκία, Βουλγαρία, Γαλλία, Σλοβενία, Γερμανία, Ελλάδα, Ιρλανδία, Ιορδανία, Γεωργία) μεταξύ των οποίων και το Εργαστήριο Αναλυτικής Χημείας του Πανεπιστημίου Κρήτης με Υπεύθυνο τον Νίκο Χανιωτάκη. Συντονιστής είναι το Centre for Science Education, Sheffield Hallam University στη Μ. Βρετανία.

Στο συνέδριο έλαβαν μέρος ομάδες μαθητών από 5 σχολεία της Β/μιας Εκπαίδευσης Κρήτης, τα οποία είχαν γίνει δεκτά από την τεχνική επιτροπή του προγράμματος.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ